Poštovani profesore,
    moj sin ima 21 god. i u poslednje vreme se žali na otežano disanje. Uradili smo rentgen snimak i sve je u redu. U poslednjih 10-ak dana se žali na bol u grudnoj kosti. Danas smo radili analizu krvi i mokraće i sve je u redu. Sedimentacija mirna. Lekar opšte prakse nam je predložio da uradimo " dubinski snimak pluća ".
    Da li ima svrhe raditi takav snimak i da li nam možete dati neki savet ovim putem.
    Hvala unapred i pozdrav

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Poštovani,
      Potrebno je uraditi testove plućne funkcije kako bi se utvdilo da li postoji neprepoznata bronhoopstrukcija, tj. otežan prolaz vazduha kroz disajne puteve. malo je verovatno da to postoji kod Vašeg sina, ali treba proveriti. Dubinskim snimkom pluća. tj. tomografijom jasnije se prikazuju promene koje postoje na običnom rtg snimku pluća. Bez jasnih sumnji ne treba bez potrebe izlagati osobu rtg zračenju. Osim ispitivanja plućne funkcije, treba uraditi i kardiološki pregled.
      S poštovanjem,
      Prof. dr Milan Rančić