Poštovani,
    Kao dete sam imao problema sa bronhitisom i to se kako sam odrastao saniralo. Sada imam 25 godina i pušač sam. Znam sve posledice koje cigarete nose sa sobom i ne zavaravam se (pušim najblaže cigarete sa 0,1 nikotina oko desetak dnevno). Imao sam bolove u plućima i neke viruse. Uradio sam tumor markere CA_19-9 10.10 (referentne vrijednosti su od 0.00-37.00), CEA 1.5 (0.0-5.0), AFP 3.04 (0.00-10.90).
    Interesuje me da li to znači da nemam nikakvih promjena u plućima tj. da nemam neki tumor? Malo sam phihički opterećen i značilo bi mi Vaše mišljenje i savet.
    Unapred zahvalan,
    Antanazije

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Poštovani,
      Tumorski markeri, pa i navedeni nisu dovoljno senzitivni ni specifični za dijagnozu tumora pluća, a posebno bronhogenog karcinoma. Uopšte uzev, danas još nema pouzdanih testova za rano otkrivanje i screening karcinoma na plućima. U cilju isključenja bolesti vrši se klinički pregled, pregledava se rtg snimak pluća i po potrebi radi se MS CT pluća. To je obično dovoljno da se isključi postojanje tumora. U cilju prevencije najvažnije je ne pušiti!
      Prof. dr Milan Rančić