Da li vakcina protiv TBC štiti više godina i od drugih oblika TBC. Kako se prenosi milijarna tuberkuloza trbušnih organa i kako se dijagnostikuje?

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Poštovana,
      Vakcinu protiv tuberkloze u Srbiji dete dobija na rođenju, tj. na dan otpusta iz porodlišta. Za decu koja nisu rođena u porodilištu postoji posebna procedura za dobijanje vakcine. jednom primljena vakcina u zdravom organizmu indukuje imunitet koji štiti čitavog života i nisu potrebne naknadne revakcinacije. Ali zaštita od tuberkuloze nije apsolutna. Kako se radi o infektivnom imunitetu, imunitet je solidan dok bacili uneseni vakcinom postoje u organizmu. kako oni tokom života mogu izumirati i bivaju eliminisani i imunitet može da slabi. Milijarna tuberkuloza ekstrapulmonalne lokalizacije nastaje hematogenom diseminacijom tuberkuloze, tj. kada iz nekog žarišta , koje je obično u plućima , bacili prodru u krv, i potom se raseju po organizmu. Ovakva disemniacija može se desiti i u sklopu primarne tuberkuloze, tj. pri rpvom kontaktu sa bacilom tuberkuloze, ali u u postprimarnoj tuberkulozi koja se razvija iz šarišta koja su zaostala iz vremena primarne infekcije. Dijagnoza ovog oblika tuberkuloze postavlja se na osnovu anamneze, nalaza pri pregledu pacijenta i na osnovu dopunskih analiza. Siguran način da se dokaže da se radi o tuberkulozi su dva nalaza: 1. izolacija bacila tuberkuloze sa mesta obolelog organa, 2. karakterističan histološki nalaz u uzorku obolelog tkiva. Vrlo često dijagnoza se postavlja samo na osnovu karakteristične kliničke slike i radiološkog nalaza.
      S poštovanjem,
      Prof. dr Milan Rančić