Poštovani,
    Kod bolesnice je dokazan adenokarcinom t2 st. i neophodna je desna gornja lobektomija. Bolesnica ima 65 godina i HOPB, dugogodišnji je pušač. Mišljenja su podeljena da li je njena plućna funkcija kontraindikacija za operaciju ili ne. DF: FVC 106 %, FEV1 68%, Body: hiperinflacija, povišeni otpori, difuzija: sniženi TLComi KCO, očuvani statički plućni volumeni, BD test negativan, na primenu BD dolazi do delimične redukcije hiperinflacije. FEV1: 1.86 (predicted)..1.26 (ostvareno), FVC: 2.24..2.38, RV1.83..3.79, RV%TL 41.6..62.18. SATURACIJA: 95%, FR:113/min. BMI: 21.50, trenutno je na terapiji Becloforte sprejem, Berodualom, Sereventom i Spirivom. Nema dispneu u miru, samo u naporu, nema gušenja.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Poštovana,
      Procena plućne funkcije pre operacije je jedna od ključnih procedura koja je preduslov za operativni zahvat. Na taj način se ispituje da li pacijent može da živi sa plućima koja preostaju posle resekcije dela ili čitavog pluća. Ova procedura je vrlo komplikovana i obavljaju je samo specijalizovani timovi pri većim centrima. Ukoliko inicijalna spirometrijska ispitivanja i telesna pletizmografija ne daju odgovor, procenjuje se difuzioni kapacitet i, kasnije se procenjuje "split" funkcija pluća i izvode se testovi opterećenja sa merenjem potrošnje kiseonika. Iz Vašeg pisma se ne saznaju svi parametri za izvođenje proračuna, a i da su priloženi , neophodno je klinički pregledati pacijenta. Zbog toga Vam preporučujem da konsultujete odgovarajuće lekare u najbližem kliničkom centru.
      S poštovanjem,
      Prof. dr Milan Rančić