Poštovani d-re,
    Patim od hroničnog sinusita par godina. Od prošlog oktobra ovo mi je 4. put kako mi se sinusi aktiviraju. Šlajm je sa sukrvicom prvih 2 dana, dosta gust i ponekad i tvrd, zatim smedje boje, pa postaje zelenkast. Temperatura od oko 38C je prisutna 1-2 dana. Prošle godine sam radila i RTG snimak, koji je pokazao da su pluća manje-više ok, ali da ima recidiva od pre par godina.
    Zanima me, pošto mi se javlja i noćno znojenje u predelu grudi, da li može biti povezano sa ovim recidivima ili sinusitom ako se sliva ili možda je homonski problem, mada su hormoni navodno ok. Hvala i pozdrav

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Poštovani, U slučaju postojanja hronične upale paranazalnih šupljina, pluća su vrlo izložena riziku od stalnih infekcija. Nekada se hronična upala nastavlja u plućima, razvijaju se bronhiektazije i hronični bronhitis. Ova pojava se naziva sinobronhijalni sindrom. Zbog toga treba uporno, energično i dovoljno dugo lečiti upalu sinusa. Potrebno je da orl specijalista sprovede ispitivanja kojima će utvrditi razloge čestih recidiva infekcije u predelu sinusa. S poštovanjem, Prof. dr Milan Rančić