Poštovani,
    Imam 25 god., pušač sam od svoje 15 godine. Kao mladja imala sam česte bronhitise, stalne upale grla i sl. Prilikom većeg napora (trčanja) osećam bol u grudnom košu (ponekad samo sa leve strane, a od skoro i u desnoj stani) ili kao neki blagi vid gušenja.
    Da li je to zato što pušim ili zato što možda nepravilno dišem tokom napora?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Poštovana, Iako tako mlada Vi već imate zavidan pušački staž. A štetni efekat pušenja je upravo najveći kod pluća u mlađoj životnoj dobi. Potrebno je da uradite testove plućne funkcije, kako bi se utvrdilo da li postoje oštećenja. I ako se registruju promene one su u početku reverzibilne. A to znači da nije kasno da prestanete sa pušenjem. S poštovanjem, Prof. dr Milan Rančić