Moj deda ima karcinom pluća, a analize krvi su sledeće: leukociti 6,6, granulociti 64,8, limfociti 20,70, eritrociti 2,52, hemoglobin 80, hematokrit 19,90, MCV 79, MCH 31,7 , MCHC402, trombociti 35, calcijum1,2.
    Koji bi mi savet da li šta treba da koristi da bi mu krvna slika došla u normalu?

    Odgovoreno: 11. 11. 2008.
    • Poštovana,
      Niste naveli da li je Vaš deda pod nekom onkološkom terapijom ili se sprovodi samo simptomatska terapija. hematološki nalaz ukazuje na značajnu anemiju, te je potrebna supstitucija krvnih derivata. Osim toga, ako deda prima citotoksičnu terapiju moguće je sprovesti i terapiju eritropoetinom, hromonom koji uvećava broj eritrocita. Ishrana treba da bude bogata lisnatim povrćem, cveklom, a potrebno je dodati i unos vitamina, posebno C i grupe B, a takođe i folate. Pošto je teško odrediti prioritete i doziranje, predlažem da Vi ne preuzimate na sebe terapiju propratne anemije i da se javite lekaru.
      S poštovanjem,
      Prof. dr Milan Rančić