Doktore Rancicu, bila bih vam veoma zahvalna kada biste mi rekli nesto o alergijskoj astmi. Pre svega, u kakvoj je ona vezi sa alerg chr opstr bronch, da li je to isto i da li je to bolest koja vremenom napreduje(imam 23 godine i nisam pusac) koji su lekovi najbolji i sta treba da ocekujem, s obzirom da su mi je dijagnosticirali. Veliki pozdrav

    Odgovoreno: 24. 10. 2007.
    • Postovana, Alergijska bronhijalna astma je bolest disajnih puteva uzrokovana hronicnom upalom sluzokoze disajnih cevi. Alergija, tj. preosetljivost na neke materije iz spoljne sredine koje nazivamo alergenima, je osnov za nastajanje i odrzavanje te upale. Bronhijalna astma je samo jedna od opstruktivnih bolesti pluca kod koji postoji otezano strujanje vazduha kroz disajne cevi. Postoje bitne razlike izmedju astme i hronicne opstruktivne bolesti pluca, koja se vise javlja kod starijih osoba i pusaca. Danas postoje nove generacije lekova za lecenje bronhijalne astme. Oni su svrstani u razlicite grupe zavisno od predominantnog dejstva koje imaju: da prosire disajne cevi, da suzbiju upalu, da blokiraju razlicite medijatore ili da sprece dejstvo stvorenih antitela prema alergenima. Astma moze da napreduje ako se ne leci, ali o tome ne brinite. Ukoliko se redovno javljate lekaru i pridrzavate saveta za terapiju nema opasnosti. Danas postoje olimpijski sampioni kojima astma ne smeta da budu to sto jesu. Mnoge javne i poznate licnosti u Srbiji i u inostranstvu boluju od bronhijalne astme. Prema tome, nema razloga za paniku, izaberite svog lekara i pustite da on brine o vasoj astmi. Vi zivite svoj zivot. Mnogo pozdrava, Doc. Dr Milan Rancic

Komentari na pitanje: #1465

    • azra ganic kladnicanin 29. 06. 2011.

      Doktore, hvala na ovom objasnjenju. Zahvalna majka, deteta koje ima bronhitis.