Poštovani doktore,
    Kod mog tate je je postavljena dijagnoza: Sporotrichosis, što znači gljivična infekcija pluća, lečenje je sa antintibotikom Geramicin u fiziološkom rastvoru, pa me interesuje da li je to dovoljan tretman ili treba duža terapija sa antibioticima i kojima.
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 11. 11. 2008.
    • Poštovani, Ako je dijagnoza tačna i jedina, onda terapija antibiotikom gentamicinom nije pravi terapijski izbor. Sporotrihoza je gljivična infekcija, i retka je na plućima. Ukoliko se stvarno pojavila doktor treba da se pozabavi razlozima njenog nastanka, a potom da energično primeni antifungicidne lekove. Treba primeniti itraconazol, flukonazol ili amfotericin B. Po potrebi su na raspolaganju i drugi lekovi, ali je potrebno stručno kontinuirano praćenje pacijenta. Javite se ponovo doktoru. Prof. dr Milan Rančić