Poštovani dr. Rančiću,pre svega hvala vam na odgovoru. Zmolila bih vas za što hitniji odgovor. Tbc se kod moje mame povlači, još uvek je u bolnici, ali je danas utvredjeno nekoliko ožiljka na plućima/fibroza. Ne zanju da li je uzrok TBC ili reumatoidni artritis. Ona je na terapiji Nyripana od 4 mg, alfa d3, resohin. jedinu pojavu koja me brine je lakat koji je odar i vruc. Zanima me da li je potrebno prvo zavrsiti lečenje tbc-a, pa onda uključiti lekove za fibrozu i zanima me pošto sam se uplašila od idiopatske fibroze da li je moguće da je to zapravo ta fibroza, lekar tvrdi da je fibroza nastala od 2004god. i da je u pitanju fibroza od reumatidnog artritisa.Hvala

    Odgovoreno: 14. 10. 2007.
    •

      I tuberkuloza, i reumatoidni artritis u evoluciji ka izlečenju dovode do bujanja vezivnog tkiva, što rezultuje stvaranjem fibroznih nakupina tzv. "ožiljaka". I to ne treba da Vas brine, jer je to normalni proces izlečenja. U pojedinim slučajevima fibroza je ekstremno izražena što vodi u nove komplikacije i tegobe. Ordinirajući lekar u procesu lečenja tuberkuloze prati klinički, radiološki i laboratorijski pacijenta. Za reumatološke probleme potrebna je dodatna kooperacija sa reumatologom, da bi se našla prava mera u vezi uzimanja imunosupresivnih lekova za artritis koji mogu ometati lečenje tuberkuloze. Vi ne treba da brinete, jer kvalifikovani lekari ove probleme vrlo dobro poznaju, a to su i osnovni postulati doktrine za lečenje tuberkuloze. Srdačan pozdrav! Doc. Dr Milan Rančić