Poštovani,
    Molim Vas da mi odgovorite sta znači "pitanje infiltrata pluća levo i intumesciranog desnog hilusa. Mišljenja sam da je Indikovan CT toraksa".
    Reč je o pacijentu starom 58 godina kome je pre nešto više od 15 godina dijagnostikovana i lečena TBC. Upućen je na skener pluća pre konačne dijagnoze. Hvala,

    Odgovoreno: 23. 10. 2008.
    • Poštovana,
      U Vašem pismu navedena je rečenica, za koju pretpostavljam da je istrgnuta iz nekog lekarskog izveštaja. Koliko mogu da pretpostavim izveštaj se odnosi na radiološki nalaz pluća. Taj nalaz u jednoj rečenici preveden na narodni jezik znači da postoji senka u levom plućnom krilu sa uvećanjem hilusa, tj. centralnog dela pluća gde se nalaze krvni sudovi, nervi i lymfne žlezde. U takvim slučajevima CT pluća pruža mnogo više informacija nego obična radiografija pluća, ali vrlo često i ova metoda ne bude dovoljna za postavljanje definitivne dijagnoze.
      Doc. dr sc. Milan Rančić