Postovani Doc.Dr.Rancic,  moja cerka(6 god.) ima upalu krajnika(mislim da su u pitanju streptokoke) i dobila je odgovarajuci antibiotik.  Zanima me, da li je pametno putovati (pod uslovom da nema temperaturu) dva dana nakon pocetka bolesti tj. posle pet puta uzimanja leka, i da li mora striktno mirovati?  Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 03. 10. 2007.
    •

      Poštovana

       Ja sam pulmolog, a ne pedijatar, tako da moj odgovor ne morate smatrati apsolutno kompetentnim. Iapk, odgovoriću Vam da su deca baš na putovanju ranjiva, i da putovanje , ma koliko bilo komfornno stvara vrlo lako uslove za nazeb i infekcije. Stoga, ako nije nužno, i sada, a i za budućnost, bolje je da dete potpuno ozdravi, a potom krenuti na put. Ukoliko je nužno putovati dete mora da uzima dosta tečnosti, redovno propisanu terapiju, da ima redovne lakše obroke, užinu i da se u postojećoj situaciji obezbedi najbolji komfor prilikom putovanja (uslovi da dete prilegne, čista i suva rezervna garderoba, plastična kesa u za slučaj povraćanja, toplomer itd). Imajte u vidu da su deca veliki borci i da ozbiljnije poremećaje zdravlja mogu lakše podnositi nego odrasli, ali to je ono što nas obično zavara, pa potcenimo neke simptome i znake bolesti. S poštovanjem, Doc. dr Milan Rančić