Dobar dan,  vec dugo godina radim sa brasnom i praskom za pecivo, u poslednje vreme kada sam u kontaktu sa istim javlja mi se napad kijanja i u levoj nozdrvi mi izlazi groznica (izraslina koja me mnogo svrbi i boli kada brisem nos). Zanima me da li prasak za pecivi i brasno imaju veze sa tim i da li je to neka alergijska reakcija? Ranije mi se to nikada nije desavalo. U nadi da cete mi odgovoriti.S postovanjem

    Odgovoreno: 03. 10. 2007.
    •

      Poštovana Slavice, Moj odgovor kasni iz razloga što sam boravio u inostranstvu i nisam bio u situaciji da odgovorim potrebama sajta koji ste posetili. Što se tiče Vaših tegoba moguće je da su izazvane pomenutim namirnicama, odnosno da Vi ispoljavate preosetljivost prema tim materijalima. Potrebno je da se javite najpre pulmologu koji se bavi problemima alergijskih plućnih bolesti, koji će vam napraviti plan potrebnih analiza i pregleda. Ukoliko je potrebno u Srbiji postoje institucije koje mogu obaviti proveru da li su za Vaše tegobe odgovorne samo postojeće namirnice, ili je to manifestacija Vaše sklonosti za takvo reagovanje. U svakom slučaju, postoje lekovi koji će Vam znatno ublažiti ili otkloniti tegobe. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić