Mom sinu je u 17. god. registrovana astma, 2. godine je na Seretide 125mg + Galitifen sirup.
    Kakve bi pretrage trebalo uraditi, s obzirom da koristi Seretide pumpicu?
    Zanima me da li ima nekih novina u lječenju astme?
    Unapred hvala,
    Pozdrav

    Odgovoreno: 24. 10. 2008.
    • Poštovana, Pretpostavljam da su pretrage već uražene kada je primenjena terapija koju ste naveli. Pacijenti koju imaju bronhijalnu astmu treba redovno da kontrolišu promene u plućnoj funkciji, jednom godišnje bi trebalo kardiološki prekontrolisati pacijenta, a povremeno je potrebno uraditi i laboratorijske analize, imunološki status i kontrolu flore u nosu i ispljuvku. Što se tiče novina u lečenju, one su uvek prisutne. Stalno se pojavljuju novi lekovi, po odgovarajućim grupama, čijom primenom pacijenti bolje i lakše kontrolišu svoju bolest. Pored novih bronhodilatatora i kortikosteroida, u novije vreme se primenjuju i antagonisti leukotrijena i anti Ig E antitela (omalizumab). Vaš sin koristi vrlo savremen i dobre lekove, i nikako Vam ne preporučujem da druge lekove probate na svoju ruku, bez saveta i pregleda kod svog lekara. Doc. dr sc. Milan Rančić