Pre 22 dana mojoj mami je na VMA utvrdjena miliarna tbc pluca, pa je  prebacena u specijalnu bolnicu Ozren, receno mi je da je pad imuniteta  izazvao metotrexat koji je uzimala u lecenju artritisa. Lekove uzima 22  dana, a temperatura ne pada, kazu da je to takvo oboljenje i da nekome treba  2 nedelje, a nekome vise od mesec dana da temp. padne. Temp. se krece od 37,  5 -39 C. Sedimentacija joj je bila 115, a sada je 80. Zanima me da li je ovo moguce koliko traje ova temperatura? HVALA

    Odgovoreno: 03. 10. 2007.
    •

      Poštovana Vukice, Vaša majka je uzimala vrlo moćan lek, koji na žalost deluje na imuni sistem nekada prekomerno. Ono što je poželjno kada je u pitanju artritis, nije dobro kada su u pitanju infekcije. Tuberkuloza je kod Vaše majke nastala kao komplikacija osnovnog lečenja reumatske bolesti. Što se tiče simptomatologije koja Vas zabrinjava to je uobičajena pojava. Temperatura kod takvih oblika tuberkuloze može trajati i vrlo dugo, a neka viša ili niža biti prisutna i do kraja lečenja. Najvažnije od svega da je započeto lečenje antituberkuloznim lekovima pod kontrolom iskusnih specijalista. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić