Poštovani,
    moje pitanje je vezano za sarkoidozu. Naime, sestra mi danima posle duge antibiotske terapije, još uvek ima visoku temperaturu praćenu povraćanjem i glavoboljom. Sudeći po rezultatima, doktori sumljaju na sarkoidozu. SE 100, FE u serumu 5, CRP 170, ACE 75. Skener pluća koji je rađen u julu, kada je imala iste tegobe, pokazao je na uvećane plućne žlezde (trenutno nemam snimak da bih pročitala koliki je prečnik uvećanja, ali mogu naknadno dostaviti), ali ne toliko da bi doktori bili sigurni u svoje pretpostavke.
    Da li takva klinička slika i rezultati ukazuju na ovu dijagnozu?

    Odgovoreno: 18. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Rezultati pregleda koje ste naveli mogu ukazivati da se radi o sarkoidozi. Da bi se postavila definitivna dijagnoza potrebno je znati odrednice koje se dobijaju fizičkim pregledom i pre svega sprovesti patohistološku verifikaciju bolesti. Niste naveli da li kod sestre sprovedeno neko od invazivnih ispitivanja radi biopsiranja tkiva. Tek nakon kompletiranja svih nalaza može se zaključiti kakva je definitivna dijanoza, a što je osnov i za početak terapije.
      Doc. dr sc. Milan Rančić