Imala sam upalu pluća. Po savetu lekara ležala sam mesec dana. Na dve kontrole se videlo da se upala pluća povukla i počela sam da radim. Sada povremeno imam drhtavile praćene hladnim znojem bez temperature. Šećer mi je 4,7. Sedimentacija je sa 105 spuštena na 24.
    Možete li mi reći zbog čega imam povremene drhtavice bez temperature koje su vrlo neprijatne.
    Hvala.

    Odgovoreno: 18. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Ponekad proces izlečenja upale pluća traje duže, i više nedelja. Zato bi trebalo da i dalje budete pod lekarskom kontrolom da bi se pratilo da nije došlo do razvoja neke od komplikacija upale pluća. U periodu rekonvalescencije organizam je može da bude vrlo slab i ranjiv. Ipak, treba da raduje da su rtg snimci dobri, kao i rezultati lab. analiza. Drhtavica se možda javlja usled prodora mikroorganizama u cirkulaciju, ili zbog prodora raspadnih produkata sa mesta upale. Ne treba zaboraviti da slične simptome može nekada prezentovati i tuberkuloza pluća. Zato, budite još malo pod kontrolom lekara, uzimajte vitamine, klonite se prehlade i teških fizičkih napora i uredno se hranite i odmarajte. I sve će biti u redu. Doc. dr sc. Milan Rančić