Poštovani doktore,
    Obraćam Vam se po drugi put. Zahvaljujem Vam na brzom odgovoru na prvo pitanje. U prvom obraćanju sam Vam opisao da sam preležao miokarditis usled CMV. Imao sam kašalj i dalje, pa sam upućen kod pulmologa. Dijagnoza nakon ispitivanja je: Pneumonija chr. interstitijalis bil. (mycoplasma pneunomoniae +) Fibrosum pulm. in obs J84 l , Insuff. resp. partialis ac 96, St. post myopericarditis Dobio sam terapiju RINAC 2x1 tri nedelje. Pored toga uzimam jaku vitaminsku terapiju. Nakon izlaska sa Klinike (3 dana nakon otpusta) javila mi se temperatura 37-38 C i glavobolja (nisam ih tamo imao ). Temperatura ne prestaje već četvrti dan.
    Hteo sam da Vas pitam koja je najbolja terapija uz postojeću za otklanjanje ovih simptoma?
    Zamolio bih Vas i za mišljenje što se tiče dijagnoze. Kontrola mi je zakazana za 4 nedelje uz krvnu sliku, Mycoplazma pneumoniae, rtg pluća. Pošto nisam iz BG-a , ne bih samo zbog temperature da idem ponovo na Kliniku, pa Vam zbog toga postavljam pitanje u vezi terapije protiv temperature.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 18. 10. 2008.
    • Poštovani, Mišljenja sam da treba nastavite kontrolu kod vašeg lekara na Klinici. Činjenica je da pored upale pluća koju ste imali, postoje i fibrozne promene na plućima koje ometaju razmenu gasova, što rezultuje snižavanjem količine kiseonika u krvi. Te promene mogu biti privremene, ali mogu biti imanifestacija hroničnog procesa. Zbog toga je važno da Vas kontroliše kvalifikovani lekar. Što se tiče povišene telesne temperature, možete slobodno da uzmete antipiretike, kad god tremperatura skoči: brufen, aspirin, andol, paracetamol i sl. Treba da vodite računa da ne preterate su uzimanjem lekova jer mogu dati neželjene pa i toksične reakcije. Doc. dr sc. Milan Rančić