Poštovani,
    Imam 21 god., od 2003 imam problem. Dobijem visoku temperaturu, ponekad i proliv i/ili povracanje, otok celog lica koji je bolan i sa pojavom trizmusa. Bolest obično krene sa gušoboljom koja prođe posle 2 dana bez ikakve terapije. Analize obično izgledaju ovako: LE budu do 25 (monociti i limfociti sniženi, a granulociti povećani), SE bude i do 90, CRP je išao i do 272, fibrinogen do 9, u brisevima grla i nosa se obično ništa ne nađe, ali su mi SAMO jednom našli stafilokoku Beta hemoliticu grupe A. Urin i stolica uvek čisti. Od 2003 godine sam tri puta bila hospitalizovana na infektvnoj klinici gde sam lečena sa longacefom, orvagilom, i urbazonom. Tokom poslednje hospitalizacije sam dobila alergiju na longacef pa su mi tada dali meronem. Obično se te epizode, kako ih ja zovem, dešavaju u proleće ili jesen. Inače, veliki sam alergopata na bezmalo sve polene. Trenutno, opet imam "epizodu" i molila bih za Vaše stručno mišljenje šta bih mogla da imam. Unapred jako zahvalna!

    Odgovoreno: 18. 10. 2008.
    • Poštovana, Kod Vas se verovatno radi o kombinaciji alergije i infekcije. Polivalentna senzibilizacija (kako se zove alergija na više alergena) je osnov za burno sezonsko reagovanje tkiva. Na terenu alergijske inflamacije, vrlo lako se nadoveže infekcija, a onda klinička slika može biti i vrlo impresivna. Predlažem da se posavetujete sa svojim lekarem oko prevencije alergijskih reakcija (upotreba kromoglikata, nekromilnatrijuma, ali i inhibitora leukotrijena (Singulair) i inhalacionih kortikosteroida (Pulmicort). Infekciju treba energično lečiti, kad god je moguće primenom antibiotika prema antibiogramu, ili empirijski. I vaš lekar bi trebalo da obrati pažnju da mu ne promakne neki znak eventualno nekog drugog oboljenja iz druge grupe bolesti (sistemske bolesti vezivnog tkiva npr.) Doc. dr sc. Milan Rančić