Koliko dugo traje lečenje spontanog pneumotoraksa? Da li je normalno da posle 20 dana od zadnje punkcije, ja još uvek imam bolove u tom delu leđa (nisu jaki kao kad je puklo). Taj bol se seli i na drugu stranu leđa i povremeno se čuje krckanje kao da hodam po snegu. Pijem samo Diklofen 100mg. Ništa drugo od terapije nisam dobila.

    Odgovoreno: 18. 10. 2008.
    • Poštovana, Spontani pneumotoraks se leči na više načina: spontanom rezolucijom, drenažom, hirurški. Koliko sam shvatio kod Vas su rađene samo pleuralne punkcije. Nije čudno da još uvek imate bolove, ali je čudno da do sada Vaš lekar nije preduzeo mere za energičnije lečenje. Ako bude sve u redu nekad je za reekspanziju pluća potrebno svega nekoliko dana. Kod Vas je verovatno došlo do mestimičnog formiranja priraslica, što je uslovilo da se pluće sporije vraća u normalu. Savetujem da konsultujete i pulmologa i torakalnog hirurga, koji treba da Vam objasne zbog čega još uvek nije završeno lečenje. Do. dr sc. Milan Rančić

Komentari na pitanje: #12624

    • Molila bih da mi neko objasni kako se leci pneumotoraks koji je nastao nakon bronhoskopije sa uzimanjem uzoraka za biopsiju kod plucnotransplantiranog pacijenta. Radi se o mom sinu, sada je u bolnici u becu gde se sve i dogodilo, sesti je dana boljitka nema, sin je jako uplasen za dalji razvoj. Molim vas za sto brzi odgovor. Hvala