Da li je zarazna, tj. prenosiva hronična upala krajnika sa stalnim kliconošom, s čovjeka na čovjeka? Na primjer ako se poljubite sa nekim ili ako pijete iz iste čaše i tako dalje.
    Unaprijed zahvaljujem!

    Odgovoreno: 09. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Moguć je prenos mikroorganizama sa jedne na drugu osobu na način kako ste to opisali. Da li će se ostvariti infekcija zavisi od mnogih faktora od kojih su najvažniji vrsta, tip i virulencija mikroorganizma (sposobnost da izazove bolest) i otpornost domaćina (specifična i nespecifična). Osoba koja je kliconoša može upotrebom antiseptika za usnu duplju u znatnoj meri da redukuje mogućnost transmisije mikroorganizama i bez upotrebe antibiotika. Kliconoštva nekih mikroorganizama treba energično lečiti. Doc. dr Milan Rančić