Molim Vas da mi protumačite CT grudnog koša: U plućnim vrhovima kao i u gornjim režnjevima obostrano, zapaža se pojačana bronhovaskularna šara sa diskretnim trakastim fibroznim promenama i sitnim mekotkivnim strukturama ovalnog oblika. U projekciji desnog hilusa, prisutan konglomerat uvećanih lgl zajedničkog promera 47x24, a u levom hilusu lgl veličine 24mm.
    Molim Vas za tumačenje nalaza.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 08. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Iz Vašeg pisma saznaje se opis promena u plućima i medijastinumu dobijenih na CT-om, ali za kompletno tumačenje potrebno je više kliničkih podataka: pol osobe, starost, prethodne bolesti, fizički nalaz na plućima, ostale analize. Ali ono što se može dokučiti je sledeće: u vrhovima pluća registruju se promene koje mogu predstavljati sekvele nekih ranijih potoloških promena na plućima, ali i aktuelnog patološkog procesa. Sama radiološka morfologija promena ne dozvoljava da se one odmah proglase određenim oboljenjem, jer takvu sliku daje različite bolesti. U plućnim hilusima obostrano postoje nedvosmisleno uvećane limfne žlezde. To je takođe nalaz koji se susreće kod mnogih plućnih bolesti. Neke od njih su benigne, a neke maligne prirode. Dakle, izolovano tumačenje CT nalaza nije dovoljno za potpuno objašnjenje patološkog procesa na plućima.
      Doc. dr Milan Rančić