Pušač sam 30 god. Nakon snimanja pluća u nalazu stoji: Obostrano je umereno pojačan hilobazalni vaskularni plućni crtež.
    Šta to znači?
    Molim Vas za odgovor.
    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 08. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Opisani radiološki nalaz na plućima znači da su uočljive posledice pušenja na pluća. Kao rezultat hroničnog unosa različitih stranih materija dolazi do vrlo komplikovanog procesa stimulacije različitih vrsta ćelija i pokretanja procesa odlaganja vezivnog tkiva u međuprostoru između alveola. To sve ima za posledicu i oštećenje plućne funkcije. S obzirom na takav radiološki nalaz, i dug pušački status, predlažem da uradite testiranje plućne funkcije, kako bi se utvrdilo postojanje i stepen eventualnih promena u plućnoj funkciji. Doc. dr sc. Milan Rančić

Komentari na pitanje: #12323

    • Postovani, na nalazu RTG pluca u opisu mi pise Obostrano parakardijalno i parahilarno pojacan Vaskularan crtez. Molim Vas da mi objanite sta to znaci. Unaprijed hvala

    • Postovani, nakon snimanja pluca u nalazi stoji naglasen vaskularni crtez, sta to znaci?