Poštovani,
    Molila bih Vas ako možete da mi pojasnite sljedeću dijagnozu: Pleuritis exudativa lat.sin, uzorak pleuralni punkt dobije se 20 cm žutog, tečnog sadržaja, dva sedimenta pleuralnog punktata sadrže najvećim dijelom perifernu krv, u jednom staklu se nalaze pojedinačne gle jezgre nejasnog porijekla, s obzirom da se citoplazna stanice indikovana je core biopsija.
    Samo me zanima da li je to nešto zbog čega se treba brinuti, jer ja ovo nipta ne kontam.
    Hvala Vam puno!

    Odgovoreno: 08. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Nalaz koji ste poslali znači da u prostoru između plućnih maramica postoji tečnost. Tečnost se nakupila u pleuralnom prostoru zbog postojanja neke bolesti koja remeti normalne mehanizme stavranja i apsorpcije tečnosti u pleuralnom prostoru. Analiza ćelija koje su viđene u pleuralnom sadržaju ne kazuje pravu prirdou tih ćelija, te su potrebne dopunske analize. Na osnovu ovoga do sada ne morate mnogo da brinete, ali mora se nastaviti ispitivanje.
      Doc. dr sc.Milan Rančić