Možete li mi reći kakve promene na plućima na rendgenskom snimku daje Streptococcus pneumoniae? Da li može izazvati ova vrsta streptokoka, sinuzitis i kojim antibioticima se leči?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 08. 10. 2008.
    • Poštovana, Ova bakterija je čest uzročnik upala pluća, što se na rtg snimku pluća manifestuje različitim oblicima infiltrativne senke. Ova bakterija može izazvati i upalne procese gornjih disajnih puteva, pa i sunusa. Za lečenje se najčešće primenjuju antibiotici iz grupe penicilina u kombinaciji sa drugim lekovima koji povećavaju efikasnost lečenja. Antibiotici iz grupe cefalosporina su takođe vrlo efikasni u lečenju infekcija uzrokovanih S. pneumoniae. Najbolje je antibiotik primeniti prema rezultatu antibiograma. Doc. dr sc. Milan Rančić