Molila bih Vas da mi pomognete da rešimo problem moje sestre.
    Ona kašlje još od jula meseca! Do sada je više puta bila kod lekara i još na samom početku je konstatovano da ima početak upale pluća. Urađene su analize krvi i na mycoplasmu, koja je bila negativna. Analiza krvi je u redu. Snimana su joj i pluća, ali i tu nema nikakvih promena, na svu sreću. Popila je i antibiotike koji su joj bili prepisani. Međutim, ona i dalje kašlje, nekad manjim, a nekad većim intenzitetom. Jedan od lekara je posumnjao na veliki kašalj, ali mi nismo mogli da nađemo ni jednu laboratoriju koja bi uradila takvu analizu.
    Da li nam Vi možete pomoći?

    Odgovoreno: 08. 10. 2008.
    • Poštovana, Protrahovan kašalj je čest simptom virusnih infekcija. Nekada je potrebno duže vreme kako bi se oporavio respiratorni epitel i kako bi prestalo nadraživanje tusigenih zona. Ipak, treba proveriti da se iza tog kašlja ne krije pojačana bronhoijalna reaktivnost, a što je jedan od osnovnih supstrata asmatskog reagovanja. Za to je potrebno javiiti pulmologu, koji treba da izvrši testiranje plućne fiunkcije. Takođe treba isključiti i kardiološke uzroke kašlja. tek nakon toga treba pristupiti lečenju kašlja adekvatnom terapijom. Doc. dr sc. Milan Rančić