Poštovani,
    zanima me da li pacijenti trpe bolove u zadnjem stadijumu bolesti plućne fibroze, kako su mi neki rekli i da li vrućina u letnjim mesecima može da dovede do fatalnog ishoda kod onih koji boluju od aritmije absolute. Hvala unapred.
    Jasmina

    Odgovoreno: 09. 10. 2008.
    • Poštovana, Nije uobičajeno da je plućna fibroza, čak i u teškim oblicima, praćena bolovima. Ipak, nije isključeno da izmena arhitektonike pluća, deformacije, i propratni patološki procesi mogu da uzrokuju bolove. Drugi deo Vašeg pitanja je za kardiologa od koga možete dobiti precizniji odgovor, ali ja Vam mogu okvirno odgovoriti: da velike vrućine mogu zbog dehidracije poremetiti elktrolitni sastav krvi, kao i proces koagulacije krvi, što može dovesti do teških komplikacija zdravstvenog stanja, pa i smrtnog ishoda. Doc. dr sc. Milan Rančić