Poštovani doktore,
    Imam 24 godine i pre 5-6 dana sam na vratu napipao žlezde ispod svakog uha za koje mi je doktorka rekla da su blago natečene. Uradio sam opštu krvnu sliku i sve vrednosti su bile u granicama normale, osim što je broj monocita ispod donje granice za 0.1. Doktorka mi je prepisala Klindamicin od 600 mg, jer sumnja da su uzrok uvećanja žlezda krajnici na kojima imam neke kese koje još nisu zagnojile. Ipak, rekla mi je da krvna slike ne pokazuje neku bakterijsku ili virusnu infekciju. Inače, ja već duže od dve godine često prstima vadim žuto-zelenkase kuglice iz krajnika, ali nemam temperaturu, već me krajnici zabole kad popijem nešto izuzetno hladno ili kad mi je celo grlo inficirano. Na internetu sam čitao da uvećane žlezde mogu biti znak nekih veoma teških i opasnih oboljenja, pa bih Vas zamolio za mišljenje i za savet šta dalje da radim i kome od specijalista da se obratim, ukoliko se žlezde ne povuku. Takođe, da li možete da mi objasnite šta znači kada su monociti ispod donje granice?

    Odgovoreno: 09. 10. 2008.
    • Poštovani, Zdravstveni problem koji mate je u domenu kompetentnosti orl specijaliste. Pretpostavljam da se radi o hroničnoj upali đdrela i krajnika. To stanje može biti uzrok svih Vaših tegoba. Jedan nalaz nešto nižeg broja monocita ne treba da Vas posebno uzbuđuje, jer to ne znači odmah da se radi o nekom imunološkom disbalansu. Orl specijalista će Vam dati savet koju vrstu terapije treba primeniti. Doc. dr sc. Milan Rančić