Kako lečiti alergijsku kijavicu i koliko dana uzimati, na primer Claritin? Čujem da se na zapadu ne koristi?

    Odgovoreno: 09. 10. 2008.
    • Poštovana, U procesu lečenja alergijske kijavice potrebno je pre svega izbegavati maksimalno potencijalne alergene, ili maksimalno skratiti mogući kontakt. Od lekova se koriste antihistaminici ( gde spada i Calaritin), nazalni dekongestivi, inhalacioni kortikosteroidi, a u poslednje vreme i antagonisti leukotriena ( Singulair). Za vitalnost sluznice Vašno je i stalno ispiranje fiziološkim rastvorima (Marisol). Nije mi poznato da se Claritin više ne koristi, jer se radi o odličnom leku, koji postoji i u efikasnijoj formi kao Aerius. Ono što je najvažnije, nemojte se lečiti sami, već prepustite da to radi lekar odgovarajuće specijalnosti: orl specijalista ili pulmolog. Doc. dr sc. Milan Rančić