VeĆ 20-ak dana imam temperaturu do 37.3 (obično se javlja popodne). Radio sam bris nosa, grla i urino kulturu. Na brisu nosa i urino kulturi ništa nije nađeno, ali na brisu grla nađena je bakterija Klebsiella spp-veliki broj u čistoj kulturi. Lekar mi je prepisao Ciprocinal 2x1 (5 dana).
    Interesuje me koliko je opasna ova bakterija, kako nastaje i koliko dugo se leči?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 28. 09. 2008.
    • Poštovani,
      Klebsiella spada u red Gram negativnih bakterija i može biti uzročnik vrlo ozbiljnih upalnih procesa u mnogim organima. Vrlo je čudno da je izolovana iz grla, jer to nije uobičajeno stanište te bakterije. U principu, izbor leka je dobar, a presudan je antibiogram i osetljivost na antibiotike koji on pokaže. Vaše lečenje na dalje mora biti pod kontrolom lekara, koji, pored toga što će dovoljno dugo nastaviti antibiotsku terapiju, mora sprovesti i dopunska ispitivanja čime bi utvrdio zašto je ta bakterija dovela do infekcije grla.
      Doc. dr sc. Milan Rančić