Ustanovljeno je da imam hronični brinhitis drugog stepena, koji kako mi je rekao dr ne mogu nikada da izlečim.
    Molim Vas da li je to tačno?
    Hvala

    Odgovoreno: 22. 09. 2008.
    • Poštovani,
      Hronični bronhitis, tj.Hronična opstruktivvna bolest pluća (COPD), kako se to danas zove je hronično upalno oboljenje disajnih puteva koje se karakteriše poremećajem protoka vazduha kroz disajne cevi. Promene koje nastaju u disajnim cevima tokom razvoja oboljenja su samo delimično reverzibilne, a to znači da se ne može vratiti prvobitno stanje kada su bile potpuno zdrave. Dakle, oštećenja su manje ili više trajna, što dovodi do razvoja simptoma, ograničenja radne sposobnosti a u teškim formama i teške invalidnosti. Ukoliko su kod Vas promene kako kažete drugog stepena (verovatno se misli na umerenu bronhoopstrukciju) stanje nije dramatično loše. Ali, može biti ukoliko se ne lečite, ne uzimate redovno terapiju, ne idete na zakazane kontrolne preglede i ako pušite, ili boravite u sredini gde se puši. Važno je da budete pod stalnim lekarskim nadzorom kako bi se sprečilo dalje propadanje plućne funkcije. Pluća su organ koji ima veliku funkcionalnu rezervu, pa i tako smanjena kao kod Vas, može biti dovoljna za normalan i skroman život.
      S poštovanjem,
      Doc. dr sc. Milan Rančić