Šta je u stvari hronična upala sinusa? Da li je upala sinusa koja traje 10 mjeseci, koja će se sigurno i produžiti u ovim predstojećim mjesecima, nužno hronična ili može biti akutna? Od čega to zavisi?

    Odgovoreno: 22. 09. 2008.
    • Poštovani,
      Upala sinusa koja traje 10 meseci sigurno je hronična. Međutim, nije samo dužina trajanja upale faktor na osnovu kojeg se određuje hronicitet procesa, nego i stepen morfoloških promena na zahvaćenim sinusima. Hronične upale nastaju ako osoba ima predisponirajuće faktore (loše razvijene sinuse, genetski uslovljene malformacije, nasledne bolesti, oštećenje imuniteta, sklonost ka alergiji, ali i kod loše i nedovoljno lečenih akutnih upala). Potrebno je da se obratite lekaru specijalisti ORL, kako bi utvrdio razlog hronične upale i predložio Vam odgovarajuću terapiju.
      Doc. dr sc. Milan Rančić