Poštovani doktore,
    preležao sam miokarditis koji je nastupio kao posledica CMV virusa. Nakon 4 meseca mirovanja srce se oporavilo, ali se nije izgubio kašalj, koji su doktori vezivali kao posledicu miorkarditisa. Urađen mi je skener pluća i primećene su obimne intersticijske i fibrozne promene na donjim plućima.
    Da li te promene mogu da nastupe usled prisustva citomegalo virusa, da li se te promene leče? Koliko traje lečenje?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 20. 09. 2008.
    • Poštovani,
      Nije isključeno da virusna infekcija, pa i CMV-om pokrene imunološki proces koji rezultuje fibrozom pluća. Infekcije CMV-om se obično javljaju kod teške imunosupresije kao što HIV infekcija ili kod osoba koje primaju imunosupresivne lekove zbog transplantacije organa. Ako se to kod Vas desilo, važnije je utvrditi u kojoj meri je plućna fibroza narušila funkciju pluća. Zbog toga se morate javiti specijalizovanoj pulmološkoj ustanovi, gde će se ispitati stepen plućnih oštćenja i gde će biti određena odgovarajuća terapija, kako za plućnu fibrozu, tako i za virusnu infekciju, ako je još uvek aktuelna. Osnov terapije intersticijalnih upala pluća i fibroza pluća je kortikosteroidna terapija, ali uz dodatak i drugih lekova, prema potrebi. Neke od plućnih promena mogu da regrediraju, a neke su konačne, u tom slučaju terapija ima za cilj da se spreči dalje napredovanje bolesti. Dakle, javite se pulmologu!
      Srdačan pozdrav,
      Doc. dr sc. Milan Rančić