Otkrili su mi u krvi bakteriju Mikoplazma pneumonija, ali nijedan doktor mi nije rekao da li je to zaraznog karaktera, mogu li zaraziti dečka prilikom poljupca, npr. ili mogu li zaraziti bratanicu ako kinem u njenoj blizini? I uopste koliko je ta bakterija opasna. Inače da objasnim, radim na šalteru sa puno ljudi koji ulaze u moje radne prostorije. Plašim da sam tu bakteriju ili tako dobila (ako je to moguće) ili postoji li mogućnost da mi je upravo dečko preneo, jer je on kao mali prelezao gnojnu anginu i danas se nekad žali da ga boli grlo i glava i da ima temperaturu, a meni su simptomi počeli inače od kad se zabavljamo i što je najčudnije kad mi je temperatura skočila, samo me je udarala u glavu i vrat (jako čudno za mene, jer me do tad temperatura nije toliko mučila) i bila sam malaksala, malo kao da mi se gubilo tlo pod nogama, mada ne mnogo, jer sam ostala čvrsto na nogama. Pijem trenutno antibiotik runac i danas je prvi dan, tako sve do 14 i posle tri nedelje pauze kontrola
    Hvala Vam unapred

    Odgovoreno: 20. 09. 2008.
    • Poštovana,
      Simptomatologiju koju navodite može odgovarati upali pluća koju izaziva Mycoplasma pneumoniae. Ono što nije dovoljno jasno je način na koji je dokazana infekcija. Pretpostavljam da se radi o analizi koja je urađena iz krvi. Infekcija Mycoplasmom pneumoniae dešavaju se najčešće u zatvorenim kolektivima, kao što su škole, internati, kasarane, ali kod osoba koje dolaze u kontakt sa velikim brojem osoba (šalterski radnici !!!). Ove infekcije su najčešće u letnjim mesecima i mogu se prenositi na druge osobe, obzirom da je period inkubacije prilično dug (oko 3 nedelje). Upale pluća izazvane ovim agensom obično imaju blag klinički tok, ali nikada nije isključena mogućnost nastanka i ozbiljnih komplikacija (apsces pluća, razvoj akutne respiracijske insuficijencije, nekroza pluća itd). U toku upale pluća mogući su i sistemski simptomi (glavobolja, jeza, malaksalost, povišena temperatura,) kao i promene na koži i očima. Lečenje ove infekcije sprovodi se antibioticima iz reda makrolida (eritromicin, klaritromicin, azitromicin) ili tetraciklina (vibramicin). I pored uspešnog saniranja infekcije kašalj i respiratorna simptomatologija nekada može biti prisutna i više nedelja.
      S poštovanjem,
      Doc. dr sc. Milan Rančić

Komentari na pitanje: #11130

    • Za mykoplasma pneumoniae pomaze najbolje clarithromycin basics 500 mg.

    • Moje dete takodje ima problem sa mikroplaymom u plucima. Takodje se lecimo i stalno smo na antibioticima. Volela bi da mi ova mama koja je pisala bas o tome i ima cerku od 12 god, yove se branka kao i ja napise kako je na kraju resila ovaj problem

    • D obro vece vidm da se pise o mikoplazmi pneumoniji pa bih da prokometarise i ujedno postazim savet lekara, imam cerku 12 godina koja jos od februara prosle godine kada je vladao onaj strasni grpim, posle prelezanog zapalnjena pluca koje je leceno longacefom bolnicki 7 dana, uradjen je elisa test koji je pokazao da ima bakretiju mikoplazmu pneumoniu, teste je od tada vise puta ponovljen jer dete jos uvek ima probleme koji ne prestaju uopste kasalj, malaksalost, povisena temperatura, dokroti u niskom klinickom centru preporucuju samo hemomicin na koji ona ocigledno ne reaguje dete su mi unistili hemomicinom, molim ujedno ovim putemz a pomoc jer neznam vise gde da je vodim i sta da radim jer u bolnici su drski i kazu da sam previse brizna majka ja sam samo uplasena za zdravlje svoga deteta i da ova bakterija ne ostavi neke trajne posledice