Poštovani,
    Moj je otac, 72 godine star, dobio 4 bypass u julu. Nažalost, posle izlaska iz bolnice dobio je temperaturu (37-38°C) i počeo kašljati. Sedimentacija je takođe jako povećana. Pojavila se voda u levom plućnom krilu. Lekari u Dimitrovgradu nisu na vreme reagovali i tek nakon mesec dana poslat je u bolnicu. Konstantovano je da je voda stvorila dzepove. Punkcijom je izvadjeno 50ml sukrvice. Patološka analiza je uradna. Odveli smo ga i na Dedinje i tamo su lekari uspeli da izvuku oko 250 ml, ali su rekli da ima još dosta toga, ali da je rizično da se dalje vrši punkcija, jedino može ako mom ocu stvara poteškoće, torakalni hirurg sa rendgenom. Lekari kažu da će se to i samo resorbovati i da to nije ništa po život opasno, ali ja se bojim, jer sve to predugo traje.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 20. 09. 2008.
    • Poštovana,
      Komplikacije u vidu pleuralnog izliva posle operacije u grudnom košu nisu uznenađujući nalaz. Ne radi se uvek o infekciji, već nekada se izlivi javljaju iz imunoloških razloga. U drugim slučajevima posredi je infekcija nekim mikoroorganizmom koji dospeva najčešće iz pluća. Dobro je što su kod Vašeg oca i citološke i bakteriološke analize negativne. Oporavak nekada vrlo dugo traje, a kako se radi o starijoj osobi verovatno će rezolucija promena na pleuri biti duga. Važno je da otac bude pod stalnim lekarskim nadzorom, da se prati klinička i radiološka situacija na zahvaćenoj pleuri i da otac uzima antibiotike samo na preporuku lekara. Ukoliko se izliv nakuplja u većim količinama, potrebno je da bude evakuisan. Naravno, ne treba zaboraviti kardiološku terapiju, jer otac je prvenstveno kardiološki bolesnik.
      Srdačan pozdrav,
      Doc. dr sc. Milan Rančić