Poštovani,
    već skoro dve godine imam problema sa sinusima, tako što mi se sav sekret sliva sa unutrašnje strane. Ništa ne izlazi na nos kako bi trebalo. To mi je izazivalo napade kašlja kad ležim, pa sam išla kod lekara. Posle primene fiziološkog rastvora i Olynth-a i to vrlo često u toku dana, osećala sam se dobro. Neko vreme me nisu mučili. Međutim i dalje se ponavlja s vremena na vreme. Sta mogu da uradim, osim da koristim kapi?

    Odgovoreno: 15. 09. 2008.
    • Poštovana, Nemojte dugo koristiti kapi za nos, jer nakon duge upotrebe izazivaju atrofiju sluzokože i takozvani vazomotorni rinitis. U tom slučaju, što više koristite kapi za nos sve više su Vam potrebne, njihov efekat bude sve manji i kraći. Potrebno je da odete na pregled kod orl specijaliste, da izvršite rtg snimanje sinusa, da ispitate mikrobiološki sastav sekreta iz nosa, da uradite alergološka ispitivanja, a potom će biti primenjena i odgovarajuća terapija. Osnov te terapije su antibiotici za infekciju, inhalacioni kortikosteroidi u vidu spreja za nos za smirivanje upale, antihistaminici za alergiju, kao i sprejevi fiziološkog rastvora i morske vode za stalno ovlaživanje slluznice i spiranje sekreta. Povoljno deluju i inhalacije biljnim preparatima. Potrebno je da budete izuzetno uporni i disciplinovani kod lečenja, jer nekada prvi rezultati nastaju tek posle više meseci. Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rančić