Poštovani doktore, obraćam Vam se sa molbom da mi pomognete sa savetom, ako može. Imam 42 godine i večiti problem sa mnogo sekreta iz nosa. Taj problem jako dugo traje i jako je neprijatno. Probala sam sve moguće kapi, razni pregledi...nema bakterija ... Gde treba da idem i kakve analize da uradim da bi se rešila ovog problema. Unapred zahvalna !!

    Odgovoreno: 11. 09. 2008.
    • Poštovana,
      Sekrecija iz nosa koja nije povezana sa infekcijom gornjih resp. puteva, verovatno je alergijske prirode. Potrebno je uraditi alergološka i imunološka testiranja, kako bi se to potvrdilo. Takođe, treba svoje mišljenje da da i orl specijalista, a stalno treba pratiti i bakterijsku floru u nosu. Nakon toga treba primeniti terapiju koja bi u svojoj osnovi sadržala kortikosteroidni sprej za nos, antihistaminike, u kratkim epizodama nazalne dekongestive. Od pomoći može biti i lokalna terapija u vidu inhlacija biljnim preparatima. Sprovođenje terapije treba da bude više meseci, jer rezultati često nisu odmah vidljivi. Ukoliko životni uslovi osobe dozvoljavaju, pogoduju i klimatske promene.
      S poštovanjem,
      Doc. dr sc. Milan Rančić