Postovani, imam 46 godina. Imam problem sa mirisima. Kad dodjem u kontakt sa parfemom, lakom za kosu, lakom za nokte, dezodoransom, desava mise da mi jezik trne i da imam glavobolju, grlo mi se susi, izvire mi pljuvacka ispod jezika, tad sam i jako nervozna. Molim za Vase misljenje.

    Odgovoreno: 11. 09. 2008.
    • Poštovana, Tegobe koje ste naveli upućuju da ste verovatno alergični na hemijske sastojke u preparatima koje navodite. Moguće je da to nije polivalentna senzibilizacija, tj. da ste alergični na sve te supstanvce, već samo na jednu koja je sastojak svih tih preparata. Osim toga, možda se radi i nespecifičnoj preosetljivosti, kao modelu reagovanja na spoljne agense. Postoje testovi u pulmologiji i imunologiji kojima se to može ispitati. Ova j test se zove bronhoprovokacioni test. Postoje dve grupe ovih testova: nespecifični i specifični. Prvim se utvrđuje baš na koju ste supstancu alergični, a drugim se utvrđuje alergijski model reagovanja bronhija. Ova vrsta testova radi se u većim kliničkim centrima u Srbiji. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić