1. Hilusi vaskularni

    Pitanje broj: #10545

    Možete li mi molim Vas pobliže objasniti trebam li se zabrinuti sa ovakvim nalazom rtg pluća i trebam li se javiti specijalisti. Imam probeme sa pritiskom u prsima i ispljuvkom koji je uvijek žuckaste boje. Moj ljekar me šalje neurologu. Na učinjenom rtg snimku torakalnih organa se sa sigurnošću ne uoči rtg znakova aktivnih patoinfiltrativnih promjena u plućnom parenhimu. Hilusi krupniji, postupalno promjenjeni, dijelom vaskularno strukturirani, prožeti sitnim kalcifikatima, a u području lijevog hilusa ovalna intenzivnija, jasno ograničena sjena promjera 12 mm, a koja bi mogla odgovarati kalcificiranom limfonodu. Hiloparakardiobazalno naglašeniji plućni crtež, više desno. Hemidijafragme uredno pozicionirane, desna dvostruko konturirana, slobodnih f.c.sinusa. Srčana sjena uredne veličine, naglašenije donje desne i lijeve srčane konture.

    Odgovoreno: 11. 09. 2008.
    • Poštovani, Opis rtg snimka pluća koji ste naveli u pismu ne ukazuje ni na šta zabrinjavajuće. Ozbiljniji je nalaz žućkastog ispljuvka, što ukazuje da ste verovatno u infekciji respiratornih organa. Zbog toga bih Vam prporučio da se ipak javite lekaru kako bi Vam proisao odgovarajuće lekove, ako pregled i dopunske analize ukažu potrebu za terapijom. Ne brinite, ne radi ni o kakvoj ozbiljnoj bolesti. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić

Komentari na pitanje: #10545

    • Snimka torakalnih organa u asimetričnom namještaju AP ležeći. Hilusi obostrano krupnijilošije diferencirani, izražajnijeg raspleta. Hiperinflacija parenhima uz bazalno kronične endoperibronhalne promjene. U analizi dostupnom parenhimu ne izdvaja se formirani upalni infiltrat. Ošit oštro ocrtan, lat.fc. sinusi slobodni. Srce u cijelosti povećano, prošireno ulijevo, zbog asimetrijeu namještajuse projicira većim dijelom u desnom hemitoraksu. Aorta sklerotične stijenke. radi se o mom ocu koji ima 83 godine. Dobio je uputu za pregled kod kardiologa. Trebamo li se brinuti zbog pluća? Otac i nakon tjedan dana kašlje i ima bolove u prsima, kao da ga zebe.

    • Plučni parenhim očuvane transparentancije bez rtg znaka i filtracije. Obostrano hilobazalno pojačan b4onhivaskularni crtež. Hilusi naglašeniji. F. C. Sinusi slobodni. Dijafragmu lučno svedene oštrih kontura. Srčana senka širom bazom na dijafragmu nešto šira u celini. Obuhvaćene koštane strukture bez grublji patoloških promena.

    • Poštovani, molim Vas da mi pojasnite nalaz RDG pluća i srca. Pacijent rotiran u levu stranu. Deformisan lateralni okrajak VI rebra levo. Difuzno naglašen retikularni crtež, bez ubedljivih znakova konsolidacije i infiltracije pl. parenhima. Hilusi vaskularni. KF sinusi oštri, transparentni. Srčano-sudovna senka primerene veličine, izduženog luka leve komore. Napomena: imam 66 godina. Poslednjih nekoliko meseci se zamaram, ali i bez toga imam kratak dah, tj ne mogu do kraja da dišem. Ovo da sam u levo rotirana može da bude i posledica pada pre godinu i po dana. Pala sam sa trćeg stepenika na betonsku stazu dvorišta. Dočekala sam se na levo rame, koje me je bolelo 10 meseci. Lekaru se nisam obraćala. Hvala puno!

    • Obostrano bez akutnih promena transparencije plucnog parenhima.Hilusi sa vaskularnim crtezom lako naglaseni,posebno levi.Hemidijafragme lucne i jasno kontrolisane.Kf sinusi slobodni.Srce lako prosirenog transverzalnog dijametra.

    • Poštovani,moj nalaz nakon preležane korone : RTG pluća naglašen i postupalno izmjenjen hiluse,,pulmo auskulatorno naglašen hiluse,obostrano bazalno naglašen bronhijalnovaskularni pl.crtež,lijevo parakardijalno diskretna zasjenjenja posupalne naravi prate se .Molim tumačenje ovog nalaza Hvala

    • Moja mama je u decembru prosle godine dijagnosticarana zlocudni tumor koji se ne moze operisati Propisane 6 kemoterapije i nakon ti 6 kemoterapija kontrolni CT pokazuje minimalnu ili blagu regression tumora Sta za vas podrazumjeva blaga regression Na otpusnom pismu pise izmedju ostalog sljedece TM promjena lijevo hilarno velicine do 1,2cm

    • Dobar dan,zanima me da li je zabrinjavajuc nalaz sljedeceg teksta.Na ucinjenim snimcima torakalnih organa vidi se difuzno naglasen bronhovaskularni plucni crtez.U gornjim plucnim poljima lijevo vidi se solitarni pulmonalni nodul primjera 19.9 mm.Kardiovaskularna sjena sire baze,pocetne miopatske konfiguracije.Hilusi naglaseni,postupalno izmjenjeni.Nije se naslo fokalnih promjena.

    • Postovani, Da li biste mi mogli reci sta znaci sljedeca dijagnoza pluca: Pulmolog pokazuje dobru prozracnost plucnog polja i svjetlinu, Lijevi hilus krupniji, intumescentniji sa epihilarnim, inhomogenim infiltratom otvorene etiologije. Ositi su slobodni. Srcanozilna sjenka komp. Dg Intumesc. hili I sin.. Infilt. epihil I sin. Moram da napomenem da sam prelezala koronu pocetkom februara i nije bilo posljedica sto se tice pluca, sve do sada. Hvala Vam unaprijed, Lijep pozdrav

    • Nakon 10 dana pozitivan na kov-19, napravio rentgen i nalaz je: Grube retikularne interstecijalne zasjene bilateralno, koje idu u prilogu kosodilaciji. Naznačene hiluse. FC sinusi slobodna. Srece u fizioloshke granice.

      Molim Vas da mi objasnite shta ovo znači.

    • molim vas objasnjenje ovog nalaza... hvala... alaz i mišljenje Uputna dijagnoza: Z03 Plućni parenhim uuredne prozračnosti, nema akutnih zastojnih promjena, jasnih znakova upalne konsolidacije ili nodoznih promjena. Hilusi voluminozniji, prvenstveno vaskularni.    Ošit primjereno sveden, oštro ocrtan, a f.c. sinusi su slobodni. Nema pleuralnog izljeva.    Sjena srca oblikom, veličinom i položajem u fiziološkim granicama. Zračna transparencija traheje je medioponirana, uredne širine lumena.

    • Poštovani, nakon preboljene korone zaostao je kašalj bez temperature zadnjih 3 dana. 17 dana nakon pojave covid simptoma učinjen rengen. Nalaz šaljem u prilogu. Lijepo molim objašnjenje. Hvala. Lijep pozdrav

    • Poštovani, Molim za objašnjenje rtg snimka grudnig koša moje mame. Starija osoba koja je pala i jako se udarila. Zbog bojazni da nije došlo do puknuća nekog rebra, slika li smo grudni koš i dobili nalaz: Na učinjeno j rtg snimci toraksa i torokalnih organa u Pa projekciju vidi se prinjerena ekspondiranost oba pl krila bez znakova svježih infitrativnih promjena u pl parenhimu. Hilusi su vaskularni, dijelom postupalno izmijenjeni. Hemidijafragme pravilne svedene u slobodne FC sinuse. Kardiovaskularna sjena je aortalne konfiguracije sa lameralnim kalcifikatima u aortnom dugmetu. Unaprijed hvala

    • Nalaz rengena pluca hilobronhijalna sara lako naglasena bez znakova konsolidacije u pl.parenhimu!Sta to znaci?Hvala!

    • Dobar dan! Molim Vas da mi razjasnite ovaj nalaz jer nista ne razumem!! A u velikom sam strahu. Hvala najlepse Difuzno pojacan intersivijalni crtez u obla plucna krila,pretezno hilobazalno obostrano ali prisutan i u srednjim partijama pluca.naglaseni hilusi,sinisi slobodni,potrebno dalje pracenje Dg r 50

    • Regresija visokog stepena, grublji hilusi,srcana senka uredan nalaz.

    • Poštovani,
      da li se trebam zabrinuti za nalaz rtg srca i pluća u čijem opisu stoji: desno u donjem plućnom režnju diskretno početno kalcificirana sjena promjera 4 mm, dok se svježih plućnih infiltrata ne diferencira? Unaprijed hvala na odogovoru

    • Molim za pojašnjenje. Snimala sam pluća i dobila nalaz, kalcifikat lijevo dg. Pulmo b. O. Baš sam u strahu sto znaci taj kalcifikat. Hvala

    • Dobila sam nalz rengena pluća i glasi ovako. . . . Plučna prozračnost uredna, kardiovaskularne sjene primjerene dobi, hilusi vaskularni, prožeti kalcifikatima, oba lat. F. C. Sinusa slobodna. . . . Da li je to u redu ili postoji neki problem