Supruga boluje od karcinoma levog bronha, sa 2 meta-promene na desnom plucnom krilu. Po spoljnjem izgledu nema karakteristicnih znakova bolesti i nema tegoba. Primila je hemoterapiju. Da li je moguce operativno uklanjanje tumora, jer isti miruju 1 godinu, a prema CT nalazu maligni potencijal je mali. Da li je u opisanom stanju moguca transplantacija pluca i ako jeste gde se radi?

    Odgovoreno: 07. 09. 2008.
    • Poštovani, Ukoliko se radi o metastatskoj bolesti nije moguća operacija. Samo u strogo selektovanim slučajevima, ako je otklonjen primarni tumor, a radi se o jednoj usamljenoj metastazi primenjuje se operacija vađenja metastaze. Transplantacija pluća kod karcinoma pluća za sada se radi samo u istraživačke svrhe u Americi. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić