Postovani Doc.dr sc.Rancicu, kako je moguce da u razmaku od dve do tri nedelje u analizi-brisa nosa, mojoj cerki, prvo stapfyloccocus, onda streptocokcus i prosle i sad, poslednja analiza opet stapfylococus aureus. Prvo, dali su joj Amoksyklav, pa Cliacil, a sad uzima Erythromicin. Ona ima jos kasalj, a nema i nije ni imala temperaturu, a ni bolove. Dok uzima erthtromicin ima bolove u zeludcu i stomaku. Molim Vas pomozite mi,  jer ovde kao da nema lekara. Sta biste preporucili. Unapred se zahvaljujem.Viki

    Odgovoreno: 08. 09. 2008.
    • Poštovana, Sasvim je moguć sled događaja kao što ste opisali. Obe izlovane bakterije su čest nalaz u gronjim disajnim putevima. Pri tome, antibiotici koji su efikasni za streptokok, najčešće nisu efikasni za stafilok. Eritromicin je dobar izbor, ali ga mnoge osobe teško podnose zbog stomačnih nusefkata. Ukoliko nije u stanju da nastavi sa uzimanjem leka treba probati antibiotik cefaklor. On je delotvoran za eradikaciju i jedne i druge bakterije. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić