Od prosle godine od septembra imam glavobolje, da bi mi ove godine u januaru ustanovili anemiju. To sam izlecila, medjutim u to vreme sam pocela biti bolesljiva, u smislu da sam malaksala i da pored glavobolje imam temperature(37,2-38). Javljale su se periodicno, par dana imam, par dana nemam. U aprilu 15 dana nepomicno sam lezala (temp.37,6-39, nenormalna glavobolja i grlo, dat mi je clathrocyn i febricet koji mi ni najmanje nisu pomogli, dobila sam alergiju, gorusicu, temperatura nije padala) i od tada do sada je 'pakao'. Pocela sam imati gusenja, pored svega ovoga, ali niko od doktora nije znao sta mi je, a doktorica mi je rekla da umisljam, a na temperaturu da se naviknem. Sama sam koristila imuno echinacea, puno voca, nije mi pomoglo. Krajem jula sam poslata na infektologiju (od strane druge doktorice) i ustanovljena mi je mononukleoza. Medjutim, doktor mi je rekao da ne dolazim vise, jer ja nisam njegov slucaj. Primila sam neke vitaminske injekcije i jedino sto se promenilo, nestala su gusenja. Onda sam dugo molila doktoricu da mi da uput kod neurologa (dobila sam ga, uradila mr glave i sve je u najboljem redu, neurolog mi je dao karbapin i milgammu 100, ali zbog alergija koje su mi vrlo ceste, moja doktorica mi je ukinula milgammu). Bilo mi je bolje 2 nedelje, ali sve se vratilo na staro. Vec duze od nedelju dana imam temperaturu (37,2-37,4) i besprekidnu glavoboljui naravno najgore mi je 3-5 dana pre menstruacije i tokom nje. Imam 30 godina i nikada pre nisam imala glavobolje, a temperaturu 3-4 puta u zivotu. Krvna slika mi je dobra, sedimentacija 8. Kome da se obratim?

    Odgovoreno: 05. 09. 2008.
    • Poštovana, Vašim stanjem potrebno je pozabaviti se, ne zato što je ozbiljno, već zato što postoji puno simptoma i nalaza i treba utvrditi šta je od toga u uzročno-posledičnoj vezi. Do definicije Vašeg stanja treba doći isključivanjem, a to znači utvrditi ŠTA VAM NIJE, a tek potom šta je problem. Febrilnost nepoznate etiologije, kao sindrom, postoji kada se i posle 15 dana intenzivnog ispitivanja ne utvrdi razlog povišene telesne temperature. Imajte u vidu da kod žena Vaših godina često je ta vrsta febrilnosti izazvana ginekološkim razlozima. takođe treba utvrditi da li su gušenja koja imate objektivna, ili je to samo Vaš \"osećaj\". Zbog toga se javite pulmologu koji će ispitati plućnu funkciju i isključiti plućna oboljenja koja mogu biti razlog ovakvih stanja. Potrebno je izvršiti i osnovne imunološke testove kojima će se proveriti da li je dobar Vaš imuni sistem, ili postoji neka prikrivena imunodeficijencija. Takođe, ne navodite da li ste se pozabavili Vašom anemijom, jer i ona može biti uzrok svega, a česta je kod žena. prema tome, poštovana, krenite redom, pribavite mišljenje stručnjaka, pa ako je sve u redu ne brinite. Onda i simptome koje osećate nisu strašni i ne predstavljaju znak ozbiljnog oboljenja, nego trenutni odraz nekog disbalansa. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić