Postovani doktore, Vec sam Vam se obracala u vezi bolesti moje majke (67 godina), dijagnoza: mikrocelularni karcinom bronhija bez udaljenih metastaza), i zahvaljujem Vam se jos jednom na odgovorima. Ovom prilikom Vam se obracam zbog jedne nedoumice. Naime, zavrsila je 10 zracenja - grudnog kosa, zbog sumnje na metastatske promene na plucima i dva uvecana limfna cvora i preventivnog zracenja CNS-a. Rekli su nam da je to dovoljno, i da sada treba da saceka mesec dana da bi uradila CT pluca i otisla na kontrolu kod svog doktora na Bezanijsku kosu gde je inace prosla uspesno 6 meseci hemioterapije. Ono zbog cega Vam se obracam je sledece: tokom terapije javilo joj je blago trnjenje u prstima ruku i nogu. Da li to mora imati veze sa parenoplasticnim simtomom (kako sam procitala, u slucaju ovog kancera cesta sekrecija bioloski aktivnih suptanci, koje podrazumevaju taj sindrom) ili moze imati veze sa posledicom zracenja centranog nervnog sistema? Ako je ovo prvo u pitanju, a ne znam da li sam dobro n! apisala - sta je to paraneoplasticni sindrom (ili pareneoplasticni sindrom)? Moja majka, pored svoje osnovne bolesti inace ima losu cirkulaciju - veoma prosirene vene na nogama, visok pritisak zbog koga pije lekove za srce, tako da smo u rebusu... Nezavisno od svega ovoga pomentog, dobro se oseca i normalno funkcionise. Unapred hvala i sve najbolje, Ana

    Odgovoreno: 21. 08. 2007.

    • Postovana Ana, Postoji vise razloga zbog kojih Vasa majka, koja boluje od sitnocelijskog raka pluca, moze imati trnjenje u prstima ruku i nogu. S obzirom da je primila 6 ciklusa hemioterapije, ovaj simptom je najverovatnije uslovljen blagom senzornom neuropatijom koju izazivaju citostatici i sto se najcesce ne moze izbeci ni kod onih pacijenata koji prime i male doze lekova. Na svu srecu, ova vrsta neuropatije je vrlo blaga i reverzibilna, ali oporavak je spor i postepen. Takodje, trnjenje u ekstremitetima moze biti izazvano lakim ostecenjima nervnih celija u mozgu sprovedenim zracenjem mozga. Ponekad, trnjenje u prstima ruku i nogu je prvi znak da se razvijaju metastatske promene u centralnom nervnom sistemu. Najteze je dokazati da je neuropatija paraneoplasticni sindrom. Ova vrsta poremecaja nastaje zbog osobine tumora pluca da produkuju neke materije koje mogu osteti nerve. Ali kako se trnci javljaju tek sada, a ne i na pocetku bolesti, i kako je majka vec primila terapiju kojom je redukovan primarni tumor, malo je verovatno da se tek sada ispoljava paraneoplasticna neuropatija. Nisu bez znacaja i vaskularni razlozi, koji, iako ne moraju biti osnovni uzrok, mogu znacajno potencirati ovo stanje. Kako god bilo, nema razloga za brigu ako trnjenje sa vremenom ne postaje jace ili ga ne prati i slabost odredjenih misicnih grupa. Potrebno je da majka uzima neko vreme vitamine B grupe (Beviplex 3 x 1) i da izbegava alkohol i napore. Na kontrolnim pregledima kod onkologa treba obavezno prijaviti ovaj simptom, a ako bude bilo potrebno izvrsiti i pregled neurologa. S postovanjem, Doc. Dr sc. Milan Rancic