1. Exitus letalis dijagnoza

    Pitanje broj: #10359

    Moja majka je umrla 1. septembra i na ljekarskom izvjestaju o smrti piše: Effusio pleureae lat. dex. St.post VATS exploationem et pleurodesis cum talci lat.dex. St.post revascularisationem myocardii. Cardiomyopathia chr.decomp. Exitus letalis. Ovo zadnje mi je jasno, ali bih volio neko od lekara da mi prevede i pojasni ostalo. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 05. 09. 2008.
    • Dijagnoze koje su navedene u lekarskom izveštaju o smrti Vaše majke znače da je postojao izliv u prostoru između plućnih maramica. U tu svrhu sprovedena je intervencija video-asistirana torakoskopija, gde je posebnim instrumentom i opremom posmatrana unutrašnjost tog prostora u cilju dijagnostike. Nakon toga učinjena je pleurodeza, tj. slepljivanje plućnih maramica, kako bi se sprečilo dalje nakupljanje izliva u pleuralni prostor. To se radi najčešće kod malignih bolesti, ali kod nekih benignih stanja gde se ne može sprečiti nakupljanje pleuralnog izliva. U tu svrhu je u pleuralni prostor ubačen medicinski talk, koji kao strano telo izaziva upalu plućne maramice, nagomilavanje upalnih proteina, a što dovodi do slepljivanja plućnih maramica. Osim ovoga dve dijagnoze ukazuju da je postojala hronična slabost srčanog mišića i da je izvršena i obnova cirkulacije, verovatno postavljanjem by-passa. Poslednja dijagnoza znači \"smrtni ishod\". Iz navedenih dijagnoza ne zaključuje se šta je bio uzrok pleuralnog izliva. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić

Komentari na pitanje: #10359

    • Na zalost sve je korumpirano, vodim supruga u hitnu sluzbu zbog obilnog krvarenja sa nosa i uveta i povracenje , i doticna doktorka kaze post kovid dok ja uporno kazem to je simptom aneurizme. Ni snimanje ni pregled neurologa samo postcovid kazu ,i posle nepuni 11 meseci suprug mi premine izliv krvi u mozak..kako i kod kog lekara vise ici kada sve slepuju kovid. Zalosno, ko nema poznanstva lipsace kao kuce a tek ako nemate para.