Dragi doktore, jos kao dete imala sam polenske alergije, 2-3 meseca u prolece, nista strasno, na fakultetu pocinjem da uzimam claritine i on je stvari resavao tako da sam se odlicno osecala. Nakon rada od 4 meseca u airport cityiju na Novom Beogradu u kancelariji koja je centralno klimatizovana , kao i celo zdanje, imala sam teskoce pri disanju, sviranje u plucima i suvi kasalj, prepisali su mi antibiotike i to je kao proslo. Nakon mesec dana, po I put , dobijam napad astme, tesko disanje i sviranje i bol u plucima i sada su konstantni. Pumpice mi ne pomazu. Uzimam pulmicort. Moja dijagnoza je bronhijalna astma. U velikoj sam panici oko toga i cini mi se da cu umreti od bola u grudima. Mozete li mi pomoci nekim savetom u vezi s tim? Veliki pozdrav

    Odgovoreno: 05. 09. 2008.
    • Poštovana, Obuzdajte paniku, jer nema razloga za takvo osećanje i ponašanje. Bronhijalna astma jeste hronična bolest, ali danas se toliko zna o toj bolesti i postoje tako uspešni lekovi da velika većina pacijenata skoro i da zaboravi na svoju bolest. Potrebno je da se javite pulmologu kako bi se sprovela dodatna ispitivanja kojima bi se utvrdilo da li možda niste dobili neku od retkih bakterija koje žive u centralnim klima uređajima ili možda i neku gljivicu. Što se tiče astme, Vi imate presispoziciju od detinjstva. Važno je samo da se redovno javljate edukovanom lekaru i da redovno koristite terapiju. Takođe je važno da upamtite da je poneka potrebno i duže vreme koristiti propisani lek kako bi se postigao zadovoljavajući efekat. I ne odustajte tako brzo od Pulmicorta. To je odličan lek, i potrebno ga je kombinovati sa drugim lekovima, kako bi se postigao pun efekat. Za brzo otklanjanje simptoma gušenja koristite spray. Ventolin ili Turbuhaler Symbicort. Više detalja o Vašoj bolesti dobićete od Vašeg lekara. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić