Poštovani, alergična sam na ambroziju i ove godine bar mogu da dišem i nisam dobila ( bar za sada) upalu sinusa jer koristim flixonase sprej. Sad me samo peckaju i otiču oči i sve više imam suvi kašalj , bojim se da mi ne pređe u astmu. Ovo je već sedamnaesta godina da imam problema i zanima me koliko su lekovi koje obično pijem (Astemisan, flonidan, clarinase, aeirus ) štetni za moj organizam. Dva puta sam posle korišćenja Clarinase dobila cistitis, mokrila sam krv, jer Clarinase otežava mokrenje. Koji lek protiv alergije je najefikasniji, a ima najmanje kontraindikacija? Da li je moguće na Kliničkom centru uraditi test i dobiti  vakcinu protiv alergije na ambroziju? Šta da uzimam da povratim imunitet? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 05. 09. 2008.
    • Poštovana, Terapijski izbor za ublažavanje alergije na ambroziju u Vašem slučaju je adekvatno načinjen. To su lekovi koji sa manjim ili večim uspehom ublažavaju tegobe i nema izbora, morate da ih koristite kada su Vam potrebni. Svaki lek, pa i ovi, imaju neželjene efekte i racionalnom i pravilnom upotrebom oni se svode na minium. Pitate koji je najbolji lek za alergiju?! Svi koje ste naveli su najbolji, piatanje je samo koji od njih konkretnoj osobi najviše pogoduje. U novije verme su se pojavili i antagonisti leukotriena (montelukast- Singulair, zafiralukast- Accolate) koji se isto koriste kao pomoćni lekovi za profilaksu i lečenje bronhijale astme i alergijskog rinitisa. Ali ne treba se usmeriti samo na pronalaženje novog leka. Suština je u profilaksi, prilagođavanju životnih aktivnosti konkretnom stanju, izbegavanju produženih kontakta sa alergenom i pravilnoj upotrebi leka. Što se tiče vakcine, nije mi poznato da se u Kliničkom centru Beograd, kao ni u drugim gradovima priprema posebna vakcina za alergične na ambroziju. Alergične osobe, pa i one na ambroziju, treba da shvate da njihova alergija nije trentno i prolazno stanje, već da se radi o sklonosti imunog sistema tih osoba da reaguju na određeni način i da ponašanje, aktivnosti i uzimanje lekova moraju prilagoditi tom stanju. Onda su i rezulatati ublažavanja alergije mnogo veći.