Mojoj majci (1956) je dijagnosticirana sepsa stafilokok, upala pluca i plucne maramice - pleuropneuomonija, izvadjeno je oko 700 ml vode iz pluca, ciji je nalaz bakterioloski negativna. Otpustena je iz bolnice uz sledecu terapiju: bactrim 5 dana, panklav 12 dana, posle toga kontrola. Ona svaki dan ima temperturu od 37 do 37,5. Za dva dana zavrsava panklav. Da li je temperatura normalna, koliko moze da traje i sta ako se nakon prestanka leka, temperatura nastavi (s obzirom da mora proci 2 nedelje bez antibiotika da bi se krv dala na analizu). Unapred puuunooo HVALA!

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, Proces izlečenja od pleuropneumonije može trajati različito dugo i zavisi od toga da li sus se razvile komplikacije ili nisu. Vi navodite da je dijagnostikovana sepsa. U tom slučaju se radilo o vrlo ozbiljnoj infekciji. Samim tim proces lečenja će biti duži. Podatak da majka još uvek ima temperaturu ukazuje da infekcija i upala još uvek tinjaju i da treba nastaviti lečenje. Nakon isteka perioda upotrebe jednog leka treba nastaviti sa nekim drugim, ali prema indikacijima koje postavi lekar. Znači, ako majka i delje ima povišenu tel. temperaturu treba se javiti lekaru da prekontroliše kako ide proces sanacije plućnih i drugih lezija nastalih u toku sepse. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić