Brisom nosa je ustanovljeno da imam staphilokokus aureus. Posto imam dete od 11 meseci, interesuje me da li mogu da prenesem na nju i koje su moguce posledice. Lecim se baktrimom.

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, Moguće je preneti pomenutu bakteriju detetu. To je vrlo česta bakterija u gornjim disajnim putevima mnogih osoba, gde živi kao saprofit, ili uslovno patogena bakterija. U gornjim disajnim putevima izaziva uaplu sa gnojnom sekrecijom žućkasto-zelenkaste boje. Ako prodre u pluća mogu nastati vrlo ozbiljne upale pluća, ali se to na sreću, retko dešava. Dobro je da ste počeli da se lečite, ali vrlo često brzo nakon toga se desi ponovna infekcija. Potrebna je upornost i kontrola, uz jačanje odbrambenih mehanizama (saniranje deformiteta nosne šupljine, ishrana, boravak na svežem vazduhu, vitaminski unos). S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić