Postovani doktore, moje pitanje odnosi se na problem koji moj tata ima u poslednjih mesec dana. Pre desetak godina prelezao je u relativno kratkom vremenskom periodu dve upale pluca koje su medicinski ispracene i bez posledica. Medjutim, odskora se zali na bol u gornjem delu levog plucnog krila prilikom kaslja i lezanja na toj strani tela. Posetio je doktora pulmologije, izvrsio RTG pluca i na nalazu samo pise: trakasta linija na donjem polu levog plucnog krila, a propisana je terapija Eritromicinom, 500mg-3x1 i diklofen odnosno brufen protiv bolova. Molila bih vas da mi malo pojasnite u cemu se njegov problem moze sastojati prema simptomima koje sam vam izlozila, kao i da me uputite na eventualne dalje pretrage s obzirom da je nalaz ordinirajuceg lekara vrlo stur i nejasan. Unapred jako zahvalna Jelena

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, Moguće je da je radiološka slika koja se prezentuje sada u levom pluću posledica upala koje je imao pre 10 godina, a da bolovi nemaju bilo kakve veze sa tom senkom. Postoji mogućnost da je na mestu te senke i sada bila neka manja upla pluća koja je u procesu rezolucije, tj zalečenja. Međutim moguće je da bolovi koje otac oseća i mala senka koja se vidu na snimku znače i emboliju pluća. Iz podataka koje ste dali to se ne može sa sigurnošću utvrditi. Treba da se javite pulmologu, da još jednom ispita fakore rizika za plućnu tromboemboliju i uradi dopunske analize kako bi isključio to stanje. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić