Bolujem od visokog krvnog pritiska i isto tako imam problem sa disanjem.Od 2000 godine usled promenja vremenja ako hodam vise od 100m pocinje da se gusim.Vrsio sam snjimanje pluce svake godinje i po nalazu je u redu. Dva puta sam bio kod internista i vozio sam biciklu i ovi rezultati su bili u redu. Zadnji snimak rentegen pluca konstatovanjo je da imam zastarel bronhitis.Kada pocinjem da se gusim povecava se krvni pritisk 170/110,a neki put ide i na 190/110. Gusenje traje od pola do jedan sat i ne mogu da disem,posle ovog vremena pocinje disanje normalno.Ovo mi se desava i nocu prilikom spavanje.Do sada od terapija sam imo HEMOKVIN plus 20mg.Od pre sest meseca internista mi preporucio Monopril 20mg i Amidopin 10mg.Stanje mi je isto kao ranije kada pijem tablete pritisak se smanji do130/90 ako nastavim da hodam vise onda ne mogu da disem i isto tako povecava se pritisak na 160/110 i pocinjem da se gusim.Pa vas molim ako imate drugu terapuju da mi preporucite ili da uradim neke druge analize po vasem savetu,isto tako sam uradio spirometriu pluce i krvne slike skoro svake godine.Drugarski vas pozdravljam.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Postovani,
      Na osnovu podataka koje ste naveli smatram da nije razjasnjeno da li Vase gusenje ima veze sa stanjem kardiovaskularnog sistema ili sa stanjem respiratornog sistema. Tacno je da se funkcionisanje jednog od ova dva sistema ne moze odvojiti od funkcionisanja drugog, tj., da promene na jednom daju i promene na drugom, ali je potrbno utvriditi gde je bolest. Pretpostavljam da je primarni problem u vezi sa hipertenzijom koju navodite, i da do sada niste imali dobru kontrolu krvnog pritiska. Plucnu funkciju treba jos jednom proveriti, uraditi bronhodilatatorni test, i laboratorijske analize krevi i mokrace. Ako se i tada pokaze da je sa plucima sve u redu, onda se usmerite na lecenje povisenog krvnog pritiska i posledica koje on
      izaziva. Za to nisu potrebni samo lekovi, nego i promena zivotnih navika. O tome cete bolje kod kardiologa.
      S postovanjem,
      Doc. dr sc. Milan Rancic